10 emir fanatizmi bitirecek

Bakan Suat Kılıç, yeni sezonda uygulanacak ve holiganizmin önüne geçecek çok önemli kararlar alacaklarını bildirdi.

Bu sezon futbolda tavan yapan şiddet olaylarına karşı Gençlik ve Spor Bakanlığı çok önemli önlemler alıyor. Yeni sezonda uygulamaya girecek bu tedbirler sayesinde statlardan ve salonlardan holiganizmin kökü kazınacak.
BAKANLIĞIN 10 madde altında uygulamaya koyacağı talimatlar, şiddete meyilli olanları köşeye sıkıştıracak. 6222 sayılı yasa tavizsiz bir şekilde uygulanacak:

1-Elektronik bilet: Taraftarlar elektronik biletle sahalara girecek. Bu biletler sadece kredi kartı ile satılabilecek. Böylece taraftar hakkında bir bilgi bankası oluşturulabilecek.

2- Kameralı sistem: Her statta kameralı güvenlik sistemi olacak. 60 milyon lirayı bulan maliyet, kulüplerce karşılanacak.

3- Karakola imza: Seyirden men cezası alanlar, karakola giderek imza verecek. Gelmeyenleri bölge karakolları takip edip, yasal işlem başlatacak.

4- Holiganlar deşifre edilecek: Tribün olaylarını ateşleyen ve seyirden men cezası alanlar, deşifre edilecek. Fotoğrafları spor tesislerine asılacak.

5- Deplasman yasağı: Deplasman yasağını kalkacak. Bakanlık bu girişim için öncülük yapacak.

6- Özel güvenlik: Özel Güvenlik, statlardan çıkacak, polisin emrinde hareket edecek.

7- Spor Savcıları: Tüm şehirlerde bulunan Spor Savcıları, aktif hale gelecek. Müsabakalarda mutlaka bu Savcılar bulunacak ve anında müdahale edebilecek.

8- Emniyette özel birim: Maçlarda o ilin emniyet müdür yardımcısı görev yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulup, bu birim holiganları yakın takibe alacak.

9- Kadın seyirci: Saha kapama ve seyircisiz oynama cezası olan maçlarda kural değişecek. ‘Kadın ve çocuk seyirci’ uygulaması da tarihe karışacak.

10- KULÜPLER Yasası: Yeni sezon başlamadan kulüpler yasası TBMM’ye gidecek.

Konular